31. 10. 2014, praznujemo dan reformacije

Zadnjega dne v oktobru je v Sloveniji državni praznik – dan reformacije, s katerim obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika. Prvo tiskano besedo v maternem jeziku je namreč leta 1550 zapisal Primož Trubar v delih Katekizem in Abecednik.

V kratkem filmu z naslovom Slovenska pot do izobraževanja, ki je nastal v okviru projekta Evropa v šoli (2013), se spominjamo temeljnih mejnikov slovenskega jezika. Ohranimo materinščino, ohranimo slovenščino!

 

Intervju z gospo Bernardko Zupanc, šolsko knjižničarko

Ob začetku šolskega leta me je zanimalo, katere aktivnosti nas čakajo v okviru projekta Branje za znanje, ki smo ga na šoli začeli izvajati v šolskem letu 2013/2014. Po odgovore sem se odpravila k šolski knjižničarki.

Katere dejavnosti je vključeval projekt?

Dejavnosti je veliko: prva bere, obisk pisatelja, proslava ob slovenskem kulturnem prazniku, noč branja, tržnica knjig, obisk knjižnega sejma, nacionalni projekt Rastem s knjigo, teden knjige, mega kviz in naj bralni razred.

Kakšen je njegov namen?

Namen je predvsem približati branje in knjige mladim bralcem ter jih spodbujati k branju.

Kdo vse je sodeloval v tem projektu?

Večinoma vsi učitelji in učenci, projekt sva zasnovala skupaj z učiteljem slovenščine Črtom Močivnikom.

Kakšni so rezultati po enem letu?

Rezultati so zelo dobri. Branje je zaživelo, število osvojenih bralnih značk se je povečalo.

Kakšni so načrti za to šolsko leto?

Načrtovane so predvsem že znane, enake dejavnosti, nova dejavnost pa je obisk Lutkovnega gledališča Maribor v mesecu februarju za vse učence od 5. do 9. razreda.

Za bralce časopisa PRVA.SI predstavljamo vse aktivnosti v šolskem letu 2014/2015:

Prva bere – tedni branja (enkrat mesečno berejo vsi učenci in zaposleni na šoli 10–15 minut);

Datumi 2014/2015: 6.–10. oktober; 3.–7. november; 1.–5. december; 5.–9. januar;

2.–6. februar; 16.–20. marec; 20.–24. april

Projekt Rastem s knjigo (KD, 7. r, 23. 10. 2014)  

Obisk knjižnega sejma (najboljši bralci, 26. 11. 2014)

Obisk Lutkovnega gledališča Maribor (KD, 5.–9. razred, 5. 2. 2015)

Proslava ob slovenskem kulturnem prazniku (6. 2. 2015);

Noč branja (17. in 18. april 2015 ali 15. in 16. maj 2015);

Tržnica knjig (pred knjižnico, december 2014, april 2015);

Razredne »knjižnice« (gradivo po predmetnih področjih)

Teden knjige (zadnji teden v aprilu pred šolskimi počitnicami v knjižnici potekajo dejavnosti in aktivno izvajanje ur KIZ-a od 1. do 5. razreda; obisk pisatelja; akcija prinesi-odnesi …)

Moja najljubša knjiga (učenci sodelujejo pri izboru najljubše slovenske mladinske knjige in najljubše v slovenščino prevedene mladinske knjige; sodelovanje z Osrednjo knjižnico Celje)

Mega kviz (učenci 9. razreda v okviru ur KIZ-a sodelujejo pri reševanju muzejskega kviza; spoznavajo pomembne slovenske pisatelje in druge ustvarjalce; nagradni kviz; sodelovanje z Mestno knjižnico Ljubljana in Osrednjo knjižnico Celje)

Predlagaj knjigo (v ŠK bo skrinjica Bukožer, v katero bodo učenci oddali glasovnice za najljubšo knjigo ali predlagali knjigo za nakup)

Naj bralni razred (v razredu, v katerem bo največ % učencev osvojilo bralno priznanje, bodo učenci, ki so brali za BZ, prejeli knjižno nagrado: 5.–9. razred)

Zahvaljujem se vam za odgovore in vam želim uspešno delo pri izvajanju projekta.

Za vas je spraševala Zala Črepinšek, 8. a

Eko dan – delavnice za sedmošolce na ŠC Šentjur

V torek, 7. 10. 2014, smo se sedmošolci odpravili v Šentjur, obiskali smo tamkajšnji Šolski center. Ob prihodu smo se razdelili v 2 skupini; prva je pekla slaščice, druga pa si je ogledala predelavo jabolk v sok.

 

Kako je potekala predelava?

Najprej so nam pokazali, kako jabolka zdrobijo, nato pa, kako iz njih iztisnejo sok. Seveda je lahko tudi vsak poskusil, kako se to dela. Nato se je skupina premaknila v manjšo sobo, kjer so izdelovali t. i. jabolčni čips. Pri tej nalogi se je skupina razdelila na dve manjši, vsaka je opravljala svoje delo. Ena je pripravljala krhlje, druga pa je čips napolnila v vrečke in jih okrasila. Po uspešno opravljeni nalogi smo se spet združili in si skupaj odšli pogledat zelišča. Po ogledu je bil čas za malico.

In kako je potekalo pripravljanje slaščic?

Po okusni malici smo se zamenjali tako, da je skupina, ki je pripravljala slaščice, odšla na ogled predelave, druga skupina pa je pekla dobrote.

Vsak učenec je dobil svoj prostor, kjer je pripravljal dobrote skupaj z dijaki srednje šole. Na koncu se je vse izteklo zelo lepo – slaščice so bile odlične, dijaki pa so nas pohvalili.

Kmalu je nastopil čas za odhod. Zahvalili smo se za prijetno preživet dan, nato pa smo se počasi odpravili nazaj proti Celju.

Ana-Mari Vajde, 7. a

Orodna vrstica za dostopnost